NEAT – 6 viisi kuidas ilma treeninguta oma eesmärkidele lähemale jõuda

Mis on treeninguvälise aktiivsuse termogenees (NEAT)?

NEAT (inglise keeles non-excercise activity thermogenesis) kõlab küll suure ja tähtsa tähtede kombinatsioonina, kuid kokkuvõttes märgib see lihtsalt seda energiahulka, mis kulub treeninguvälise aktiivse liikumise peale.

Miks on NEAT sinu eesmärkide saavutamiseks oluline?

NEAT on energiakulu hindamisel küllaltki alahinnatud. Üldiselt eeldame, et põletame treenides palju kaloreid ja siis ülejäänud päeva jooksul üsna vähe, kuid see pole nii.

Tegelikult põletame treenides vähem kaloreid kui arvame. Näiteks tavaline tund jõusaalitrenni võib inimese kaalust sõltuvalt kulutada isegi vähem kui 200 kalorit!

Tegelikult aga mõjutab kalorite kogus, mida saad põletada, jäädes kogu päeva võimalikult aktiivseks (isegi palju madalama tempo või intensiivsusega kui jõusaalis) sinu igapäevast energiakulu palju rohkem.

Kui soovid oma päevast aktiivsust suurendada, aga treenid juba regulaarselt, on palju lihtsam suurendada NEAT -i, mitte teha täiendavaid treeninguid. Eriti kuna liigne treening ei ole lõppkokkuvõttes kasulik ning kellel olekski aega igapäevaselt tunde jõusaalis veeta? 

Teine põhjus, miks NEAT on näiteks kaalulanguseesmärkide saavutamiseks nii oluline, on see, et pääsed seda suurendades ohust vähendada oma tarbitavaid kaloreid.

6 viisi NEAT -i suurendamiseks:

Jaluta rohkem

See tundub väga loogiline ja selge, kuid kui saad autoga sõitmise asemel kuhugi kõndida, siis kõnni või mine kasvõi rattaga.

A person riding a bike on a street

Description automatically generated with low confidence

Pargi auto kaugemale

Me kipume alati leidma poele või kontorile lähima parkimiskoha. Proovi järgmine kord hoopis oma auto kaugemale parkida ja lisaks sellele, et saad oma sammud täis, jõuad peale jalutuskäiku ka tööle rõõmsama ning saad enne poodi sisenemist veel kiiresti oma ostunimekirja üle vaadata. 

Aktiivne teekond tööle

Kas saad tööle sõita jalgrattaga, kõndida või miks mitte ka rulluisutada? Või kas saad ühe ühistranspordi peatuse võrra varem maha tulla ja oma teel tööle mõned täiendavad sammud teha? Muuda aktiivne teekond tööle igapäevaseks ja sellest saab peagi eluviis.

Liigu pauside ajal

Paljudel meist on tänapäeval istuv töö. Ei, sa ei pea töökohta vahetama, kuid vaata üle oma võimalused ka tööpäeva sisse liikumispausid sobitada. Selle asemel, et minna lõunaks otse sööklasse, miks mitte teha 10-minutiline jalutuskäik ja seejärel nautida oma kaasa võetud lõunat?

Sageli väike jalutuskäik isegi tõstab produktiivsust, loovust ja tähelepanelikkust.

A person walking in a parking lot

Description automatically generated with medium confidence

Kingi endale nutikell/sammulugeja

Tõsi, aktiivsusmonitor ei tee sinust sportlast, kuid sammude arvu jälgimine tähendab, et seistes eskalaatori ees, otsustad hoopis treppide kasuks. Võid arvata, et oled üsna aktiivne inimene, kuid kui hakkad seda mõõtma, võid aru saada, kus võiks oma aktiivsust veelgi suurendada.

Kõnni trepist üles

See võib tunduda väikese ja tähtsusetu muutusena, kuid igal võimalusel seda tehes saab juba midagi muuta.

Väikesed elustiili muutused, suured tulemused

Need on vaid mõned ideed, mis võivad aidata sul oma NEAT -i suurendada. Peamine tegur oleks sobitada need oma ellu ja muuta need harjumusteks. Kui midagi on  saanud harjumuseks, nõuab see palju vähem teadlikke pingutusi ja palju vähem tahtejõudu. Kas leiad end mõtlemast, et  hammaste pesemine nõuab liigapalju tahtejõudu? Ei, sest see on harjumus, see on automaatpiloot ja teed seda lihtsalt mõtlemata.

Mõned neist muudatustest võivad tunduda väikesed ja ebaolulised, kuid see on väikeste muudatuste võlu. Need akumuleeruvad ja annavad aja jooksul tulemuse. Näiteks võib tunduda, et 10 kätekõverduse tegemine ei anna sulle midagi. See üks kord ei annagi, aga kui sa teed seda kuu aega iga päev – on see umbes 300 kätekõverdust. Aja jooksul muutuvad sellised väikesed harjumused suureks ja annavad suuri tulemusi.

Lihtsalt tee oma valikud ja lisa oma ellu erinevaid viise olla rohkem aktiivne ning peagi avastad, kui palju suuri tulemusi need väiksed muutused endaga kaasa toovad!

Scroll to Top
Hide picture