Tervislikud söögid taskukohase hinnaga – 11 viisi kuidas väikese eelarvega tervislikult toituda

Arvamus, et tervislik toit on kulukas ja väikese eelarvega on raske saavutada tasakaalustatud toitumist, on üsna levinud. Teema on muutumas järjest aktuaalsemaks praegu, kui toidu hind tõuseb ja võib tunduda võimatu tervisliku toitumisega algust teha.

Antud postitus ongi kirjutatud just sellepärast, et näidata kui palju on tegelikult võimalusi ka tänaste hindade juures raha säästa ja siiski süüa täisväärtuslikku toitu.

Siin on 11 näpunäidet, mis aitavad sul ka piiratud eelarve juures tervislikult toituda.

Planeeri oma toidud ette

Toidupoes raha säästmiseks on oluline enda toidud ette planeerida. Võta endale tunnike aega, et planeerida oma järgmise nädala toidud. Koosta toiduainete nimekiri, mida retseptideks vaja läheb ning ära unusta enne poodi minekut üle vaadata ka oma külmkapp ja kuivaineriiulid, sest palju toiduaineid võib sul juba olemas olla. 

Pea kinni oma poenimekirjast

Kui oled oma toidukorrad planeerinud ja poenimekirja koostanud, pea sellest kinni. Väga lihtne on oma ostukorvi panna ebavajalikke asju, mis on tihti ka ebatervislikud ja tekitavad soovimatuid kulutusi.

Valmista toit kodus/ära söö väljas

Lisaks sellele, et ise süüa tehes saad teha tervislikumad valikud, on toidu valmistamine kodus ka palju odavam kui väljas söömine. Üldjuhul saad neljaliikmelise pere ära toita sama hinnaga, kui restoranis üksi süües.

Kui oled kodus söögi valmis teinud ja selle endale ka tööle kaasa võtnud, ei teki sul viimasel hetkel vajadust midagi kohvikust kaasa haarata. Sellega säästad arvatavasti nii kaloreid kui ka raha.

Tee korraga rohkem süüa

Suurema koguse toidu valmistamine aitab säästa nii aega kui raha. Saad ühe korraga valmis mitu toidukorda ja isegi siis kui sul on järgnevatel päevadel liiga kiire, et toitu nullist valmistada, on sul alati tervislik ja soodne roog külmkapist kaasa haarata.

tervislik

Osta töötlemata toitu

Mõned toiduained on vähem töödeldud kujul soodsamad. Näiteks viilutamata juust on odavam kui viilutatud juust. Täisteratooted, nagu pruun riis ja kaer, on ka portsjoni kohta tihti odavamad kui enamik töödeldud teraviljatooteid. Vähemtöödeldud toiduaineid müüakse sageli ka suuremates kogustes ja need annavad rohkem portsjoneid pakendi kohta, säästes veel rohkem raha.

Väldi töödeldud toidu ostmist

Võid üllatuda, kui näed, kui palju maksab tegelikult töödeldud toit (gaseeritud joogid, kommid, küpsised ja pakendatud toidud). Rääkimata asjaolust, et selles toidus puuduvad sageli kasulikud toitained, on see ka väga kallis.

Kui jätad töödeldud toidu ostmata, saad kulutada suurema osa oma eelarvest kvaliteetsematele toitaineterikkamatele toidule.

Kasuta allahindlusi

Kui sul on lemmiktooteid või toiduaineid, mida sageli kasutad, siis ära karda neid allahindluse tekkides suuremas koguses varuda. Lihtsalt veendu, et kuivainete puhul oleks tootel võimalikult pikk säilivusaeg ja lihatoodete/kala puhul oleks piisavalt ruumi sügavkülmas.  

Asenda liha teiste valguallikatega

Liha söömise vähendamine võib olla hea viis raha säästmiseks, sest kvaliteetne liha (liha alla ei käi kohe kindlasti töödeldud pihvid ja viinerid) võib olla üpriski kulukas.

Proovi paar päeva nädalas kasutada muid valguallikaid, näiteks kaunvilju (läätsed, kikerherned, oad), mune või isegi kalakonserve.

Need kõik on odavamad, toitvad ja kergesti valmistatavad. Enamikul sellistel valguallikatel on ka pikk säilivusaeg..

Osta hooajalisi tooteid

Kohalikud hooajalised tooted on üldiselt odavamad kui hooajavälised tooted. Samuti on hooajaline toit tavaliselt nii toitainete kui ka maitse poolest parem.

Juurvilju ja marju saad osta suuremas koguses ning edukalt hilisemaks kasutamiseks külmutada.  

Osta külmutatud puu- ja köögivilju

Kohalikud puuviljad, marjad ja köögiviljad on tavaliselt värskena saadaval vaid paar kuud aastas. Külmutatud tooted on tavaliselt hooajal pakendatud ja pea sama toitvad kui värskena. Need on ka odavamad, saadaval aastaringselt ja tavaliselt müüakse neid suurtes kottides.

Külmutatud tooteid on suurepärane kasutada toiduvalmistamisel, smuutide valmistamisel või kaerahelbe- või jogurtilisandina.

Lisaks saad sügavkülmast välja võtta ainult kasutamiseks vajaliku koguse ja ülejäänud riknemise eest kaitstultjärgmist toiduvalmistamist ootama jätta.

Osta hulgi

Mõne toidu hulgi ostmine võib säästa palju raha. Teravili, nagu pruun riis, hirss, oder ja kaer, on kõik saadaval suuremates kottides. Need säilivad ka kaua, kui hoiad neid õhukindlas pakendis. Sama kehtib ka ubade, läätsede ja mõnede pähklite puhul.

Need on kõik põhitoidud, mis on suhteliselt odavad ja mida saab kasutada mitmesugustes retseptides.

Soodne retsept MOKAfit retseptikogust

Selleks, et saaksid kõik eelpool nimetatud soovitused tööle rakendada ja tervislike roogasid soodsalt valmistada, pakub MOKAfit retseptikogu sulle erinevaid toidusoovitusi ja inspiratsiooni. Enamus retsepte meie retseptikogus on lihtsad, soodsad, maitsevad tervele perele ja on kõigele lisaks ka tervislikud.

Siin on sulle üks maitsev ja lihtne retsept õhtusöögiks (ja ka järgmise päeva lõunasöögiks, kui valmistad korraga suurema koguse):

Tervislikult toitumiseks ei pea sa panka röövima. Tegelikult on palju viise, kuidas süüa toitainerikkaid toite isegi väga väikse eelarvega.

MAKROTOITAINED
Kalorid: 400kcal Süsivesikud: 33.6g Valk: 37g Rasv: 3.2g

KANAHAKKLIHAROOG RIISIGA

KOOSTISOSAD

  • 150g broilerihakkliha või kanahakkliha (kaal toorel kujul)
  • 200g külmutatud wok-juurvilju (kaal külmutatud kujul) 
  • 150 g riis (kaal keedetud kujul) sibul, küüslauk

VALMISTAMINE

Keeda riis ja maitsesta. Tükelda sibul ja küüslauk ning vala pannile, prae kergelt. Lisa hulka külmutatud köögiviljad ning lase kaane all haududa 5 minutit, seejärel lisa hulka hakkliha ning maitsesta. Sega, kuni hakkliha on küpsenud. Serveeri köögivilja-hakklihasegu riisiga ja naudi!

Peab meeles pidama, et raha säästmisel aitavad kaasa söögikordade planeerimine, kodus toidu valmistamine, töödeldud toitude vältimine, nutikate valikute tegemine toidupoes jne. 

Isegi kui toitainerikka toidu söömine oleks kallim (kuigi see ei ole kindlasti nii), oleks see siiski seda väärt, sest hea tervis on hindamatu. 

Scroll to Top