Kas dieedid toimivad?
Kui soovid kaalust alla võtta, võib sinu esimene mõte olla dieedile minemine. Alati on ju silmapiiril uus moehullus, mis on parem (loe piiravam) kui eelmine ja lubab sul saavutada oma eesmärgi veelgi kiiremini. Samas mida piiravam on dieet, seda raskem on seda jälgida ning seda sagedamini inimesed ebaõnnestuvad. Enamik dieete aitab küll lühiajaliselt kaalust alla võtta, kuid kui kaalulangus väheneb ja dieet on liiga piirav olemaks jätkusuutlik, lähevad inimesed tagasi oma vanade harjumuste ja võtavad kaalus juurde.
Miks enamik dieete ei tööta?
Üks suurimaid probleeme dieedi järgimise juures on piiratud toitumine ja sealjuures palju tööd. Inimene peab valmistama „tervislikke“ toitusid, mis talle tegelikult üldse ei maitse. Kui toitumine kontrollib kõiki sinu elu otsuseid, on seda raske järgida!
Paljud dieedid on üles ehitatud mõne toidu või toidugrupi piirangule. Psühholoogiliselt, niipea kui meile öeldakse, et me ei saa teatud toidugruppi süüa või peame kindlat makrotoitainete tüüpi vältima, on see täpselt see, mida me tahame.
Nii mõnigi dieet on seotud kõik või mitte midagi mentaliteediga: pead järgima dieeti väga üksikasjalikult ja kui libastud või sööd keelatud toitu, siis oled ebaõnnestunud.
Kas on üldse olemas jätkusuutlikku dieeti?
Number üks on dieedi puhul endale teadvustada, et see ei tohi olla liiga keeruline ja raskesti järgitav. Edaspidi väldikski sõna dieet ja kasutaks selle asemel jätkusuutlik toitumine või tervislik toitumine.
Jätkusuutlik toitumine, mis keskendub vähem tarbitavale toidukogusele ja rohkem toidu kvaliteedile. Toit peab sulle maitsema, samas olema toitaineterikas ja vähe töödeldud. Ilmselgelt ei räägi me kvaliteetse ja täisväärtusliku toidu puhul kookidest, friikartulitest ja kommidest, vaid nende asemel peaks valima kala ja linnuliha, kasutama monoküllastumata rasvade allikana oliiviõli ning palju puu-, köögivilju, ka leiba, riisi, ube,pähkleid ja seemned. Samas, kui see koogitükk sulle kord nädalas taldrikule satubki, ei tähenda see, et oled läbi kukkunud.
Vähenda oma menüüs lisatud suhkruga magustatud toite ja jooke, asendades need maitsestamata mullivee ja tavalise veega. Vähenda ka suure rasvasisaldusega liha ja piimatooteid ning asenda need väiksema rasvasisaldusega valguallikatega nagu kanafilee, kala, kanahakkliha ja muna. Asendades fritüüritud toiduained keedetud või grillitud toidu vastu ja lähtudes kõigepealt taldrikureeglist, on tervislik toitumine juba käega katsutav.
Kust ja kuidas alustada?
Kui oled huvitatud tervislikuma eluviisi poole liikumisest ning muutuste tegemisest oma toitumises, aga ei tea kust alustada, saab väga suureks abiks olla näiteks toitumiskava kasutamine. Toitumiskava puhul peab jälgima, et see ei ole piirav ning sisaldab sulle päriselt maitsevaid toiduaineid. Kaalu alandades ei pea loobuma lemmik toitudest, vaid need saab toitumiskava abil lihtsalt eesmärgipärasesse tasakaalu. See võtab ära stressi ja oletused, kas toitud ikka õigesti, ning aitab sul sujuvalt oma toitumisharjumusi muuta. Just sellega tahame MOKAfit retseptikoguga sind aidata. Retseptid on lihtsate koostisosadega, kiirelt valmivad ja toidud on maitsvad ning tuttavad.
Ideaalis muutub sinu valitud toitumisplaan eluviisiks ja nii saad näha jätkusuutlikke muutusi oma energiatasemes, tervises ja muidugi ka figuuris. Peab ka rõhutama, et tervislik toitumine nõuab ka muid elustiili muutusi, nagu regulaarne treenimine, kõrge kalorsusega jookide asendamine piisava koguse veega ja täisväärtuslik unerežiim.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et nagu dieedi puhul, on ka toetava treeninguga väga lihtne langeda äärmustesse ning jällegi, ei ole ükski äärmus jätkusuutlik. Kui sul on kiire eluviis, ei ole realistlik, et saad pikema aja vältel teha mitmetunniseid treeninguid 5 korda nädalas. Selleks, et ka sinu treening oleks jätkusuutlik, on mõistlikum endale teadvustada kui palju aega sul on ning leida päevas 30 minutit treenimiseks. Need lühikesed treeningud on pikas perspektiivis sama efektiivsed, kui mitte veel efektiivsemad, sest nende tegemist sa tõesti jätkad.
Sea oma äratuskell pool tundi varasemaks ja ärata ennast 5 korda nädalas üles 20-30 minutilise MOKAfit treeninguga. Reaalajas kaasa tehtavad treeningud on ideaalsed hommikuks, kus keha on juba ärganud, aga mõtted veel virguvad. Enne kui arugi saad, on treening ilma erilise pingutuseta tehtud!
Jätkusuutlike muutuste saavutamiseks oma vormis ja tervises ei piisa ekstreemse dieedi (ega ka treeningplaani) järgimisest. Tervislik toitumine ja treening peavad saama sinu eluviisiks ning kõige lihtsam on selleni jõuda tehes väiksemaid, stabiilseid muutusi oma toitumises ning treeningus. MOKAfit tiim aitab sind sellel teel hea meelega!